Rekrutacje

Czy wiesz jak przebiega proces rekrutacji?

Rekrutacja pracowników – czyli w jaki sposób przebiega proces rekrutacji?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, prawdopodobnie dane Ci było stanąć przed stwierdzeniem, że potrzebujemy nowego pracownika.

Wydawałoby się, że prowadzenie rozmów rekrutacyjnych jest chlebem codzienny pracodawcy. Natomiast znalezienie najlepszego kandydata, który będzie spełniał kryteria twoich preferencji jest sztuką, a kluczem jest dobrze zaplanowany i zorganizowany proces rekrutacji.

Aby ułatwić Tobie działania przygotowałam opis tego, jakie etapy rekrutacji pracowników należałoby zaplanować, aby znaleźć najlepszego kandydata doprowadzić cały proces do szczęśliwego zakończenia. Natomiast na końcu tego artykułu mamy dla Ciebie o pobrania prezent, który pomoże Tobie przebrnąć szczęśliwie przez cały proces.

Przygotowanie do rekrutacji pracowników

Zazwyczaj na początku procesowi rekrutacji towarzyszy wiele niewiadomych. Bywa, że na starcie sylwetka potencjalnych kandydatów nie jest do końca sprecyzowana. Niejednokrotnie pracodawca liczy na to, że to rynek przyniesie odpowiedź na pytanie: “kogo właściwie szukam?”, a profil idealnego pracownika rodzi się, bądź boleśnie ewoluuje wraz z kolejnymi CV kandydatów.

Profil Kandydata – na początku przygotowując opis stanowiska zastanów się kogo tak naprawdę szukasz?

 • Spisz listę zadań jakie masz dla pracowników na tym stanowisku. Możesz bazować na ewidencji zakresy obowiązków. Możesz też poprosić pracowników na równorzędnych stanowiskach, aby spisywali przez tydzień wszystkie swoje zadania. Wówczas otrzymasz faktyczną listę obowiązków, o którą będziesz mieć dla kandydatów w procesie rekrutacji. Doświadczenia w naszej firmie pokazują, że jest to najskuteczniejsza metoda na rzetelną listę zadań zakresu obowiązków, które ma realizować kandydat.
 • Określ jakie niezbędne wymagania powinna spełniać osoba odpowiedzialna za realizację tych zadań. W Opis stanowiska pracyobszarze wymagań mówimy trzech aspektach:
 • Zastanów się co masz do zaoferowania dla kandydatów na danym stanowisku.

Przede wszystkim pomyśl o tym:

 1. Dlaczego ktoś miałby chcieć u Ciebie pracować?
 2. Ile jesteś gotów zapłacić za pracę kandydatom na dane stanowisko?
 3. Jakie pozafinansowe warunki współpracy oferujesz?

Kiedy będziesz już posiadać wszelkie powyższe informacje, możesz stworzyć opis stanowiska. Opis stanowiska będzie punktem odniesienia w całym procesie rekrutacji i selekcji kandydatów. Pobierz wzór opisu stanowiska.

Jak pozyskasz kandydatów?

Aby móc mówić o tym, że z sukcesem zakończyliśmy proces rekrutacji pracowników nie możemy zapomnieć o tym, że na obecnym rynku pracowników pierwszy etap rekrutacji to pomyślenie o tym jak w sposób aktywny podejdę do pozyskiwania kandydatów.

Nie zawsze jako firma możesz samodzielnie odezwać się do kandydatów i zaprosić ich do udziału w procesie rekrutacji, bo może to być niedobrze postrzegane na rynku. Wówczas warto zatrudnić do tego zadania agencję rekrutacyjną specjalizującą się w bezpośrednim docieraniu do najlepiej dopasowanych kandydatów dla twojej firmy.

Jeśli jednak jesteś w stanie samodzielnie wykonać taką pracę to zachęcam Cię do skorzystania z portali społecznościowych, grup, rekomendacji, itp.

Jak sprawdzisz kompetencje kandydata?

Przygotowując proces rekrutacji spisujemy wymagania w profilu stanowiska. Natomiast ważne jest, abyśmy wiedzieli w jaki sposób sprawdzimy poszczególne kompetencje.

Jakimi narzędziami możesz zweryfikować kandydata?

Otóż poza rozmową możesz wykorzystać zadania, które są częścią Assessment Center, np.:

 • Testy kompetencji zarówno umiejętności miękkich jak i twardych wymagań
  w obszarze testów
 • Warto wykorzystać testy językowe. Testy językowe dostosuj do tego w jakim zakresie ktoś ma wykorzystać znajomość języków obcych. Jeśli musi perfekcyjnie pisać, to sprawdź test pisemnie, jeśli musi rozmawiać i prowadzić prezentacje handlowe sprawdź kandydata w działaniu.
 • Zadania praktyczne – sprawdź umiejętności kandydata w trakcie zadania praktycznego. Możesz stworzyć sobie koszyk zadań i wybierać z niego te, które najlepiej zobrazują kluczowe kompetencje jakich oczekujesz od kandydata realizując ten konkretny proces rekrutacji.
 • Zadania zespołowe, które pokażą tobie zachowania i umiejętności istotne w procesie grupowym.

Rekrutacja i selekcja

Kiedy masz gotowość do wystartowania z rekrutacją masz przed sobą kilka etapów przez, które przejdziesz, aby wybrać najlepiej dopasowanych kandydatów.

Publikacja ogłoszenia

Jeśli jestem szczęśliwcem, który mimo trudnego rynku pracy posiada ofertę pracy, na którą spodziewa się otrzymać aplikacje kandydatów, to wiedz, że wielu rekruterów zazdrości tobie takiego procesu rekrutacji. Jeśli tak jest, to pamiętaj, aby Twoje ogłoszenie było ciekawe, obrazowało na tyle na ile to możliwe atmosferę panującą w organizacji. Pisz też jasno o swoich oczekiwaniach, zadaniach jakie stawiasz przed idealnymi kandydatami oraz jaką masz dla kandydatów ofertę pracy.

Selekcja kandydatów

To czas na weryfikację kandydata na początek na podstawie zawartych informacji w cv kandydatów. Ważne jest aby na tym etapie procesu rekrutacji pracowników odnieść się do sprawdzenia kluczowych dla ciebie wymagań. Pamiętaj też, że to nie moment, w którym możesz w pełni ocenić kompetencje kandydata. Mawiam zazwyczaj, że dokumenty aplikacyjne nie pracują. Dlatego, jeśli przeglądając CV kandydata spełnia on twoje kluczowe wymagania, to warto się z nim spotkać. Być może nie warto szukać dziury w całym.

Wstępne wywiady

Na tym etapie najczęściej i chyba najwięcej rekruterów wprowadza etap rozmowy telefonicznej. Pozwala ona na szybkie sprawdzenie absolutnie niezbędnych wymagań i podjęcie decyzji o tym, czy powinniśmy dalej angażować czas kandydata i zapraszać go na kolejne etapy procesu rekrutacji.

O co warto zapytać w trakcie wywiadów?

 • Kluczowe doświadczenia, które chcesz potwierdzić, a są niezbędne dla twojego stanowiska
 • Motywację do poszukiwania nowego stanowiska i zmiany pracy
 • Oczekiwania finansowe kandydata
 • Dostępność, czyli od kiedy dana osoba może rozpocząć u ciebie pracę.

Jeśli kandydat po wstępnej weryfikacji spełnia kryteria profilu stanowiska, to i kandydat i ty jesteście gotowi nako lejny etap rekrutacji i możesz zaprosić go na rozmowę kwalifikacyjną na żywo lub online.

Przygotowanie na rozmowę rekrutacyjną

Zanim spotkasz się z kandydatem przygotuj się. Przede wszystkim przeanalizuj CV kandydata, zastanów się o co chcesz zapytać, jakie wątpliwości chcesz rozwiać i jakie kwestie zweryfikować. Zaplanuj czas i miejsce takiego spotkania, aby dla wszystkich jego uczestników było komfortowe.

Jeśli chcesz się dużo dowiedzieć i poznać prawdziwego kandydata, to konieczne jest aby Twoje spotkanie rekrutacyjne było miłą rozmową, a nie odpytywaniem kandydata. Pamiętaj, że skuteczny proces rekrutacji to nie tyko ten, w którym wybierzesz osobę. Skuteczny proces rekrutacji, to taki, w którym wybierzesz kandydata najlepiej dopasowanego do Twojej firmy, który w codziennych warunkach będzie się w niej dobrze czuł i wspólnie z wami będzie realizował cele organizacji. Dlatego prowadź rozmowę kwalifikacyjną w przyjemnej atmosferze, aby kandydat wychodził z niej zawsze zadowolony niezależnie od tego jaka będzie Twoja decyzja, co do tego kogo wybierzesz do pracy na rekrutowanym stanowisku.

Informacja zwrotna dla kandydata

Informacja zwrotna to już końcowy etap procesu rekrutacji pracowników. Jestem zdania, że każda osoba biorąca udział w procesie rekrutacji powinna otrzymać informację zwrotną. W trakcie spotkania przekaż informację do kiedy poinformujesz kandydatów i dotrzymaj tego terminu. W ten sposób budujesz również swój wizerunek jako rzetelny pracodawca.

Jaki czas warto dać na oczekiwanie na informację zwrotną? W mojej ocenie krótki, ale nie za krótki. 1-2 tygodnie w zależności od stanowiska będzie akceptowalny.

Ważne jest jednak, że jeśli wybierzesz jednego kandydata, to zanim się z nim nie porozumiesz co do warunków zatrudnienia to poczekaj jeszcze z informacją na NIE pozostałych kandydatów. Być może w grupie osób, którym chciałeś podziękować jest ktoś kto jest Twoim numerem dwa i będzie Twoim wyjściem awaryjnym, gdyby rozmowy z kandydatem numer jeden zakończyły się fiaskiem.

Wdrożenie pracowników

Wdrożenie pracowników realizujemy już oczywiście po zatrudnieniu wybranych kandydatów. Natomiast mam takie przekonanie, że o sukcesie procesu rekrutacji możemy mówić dopiero wówczas, jeśli zatrudniony przez nas kandydat pozytywnie przeszedł okres próbny i przedłużamy z nim umowę na dalszą współpracę.

Aby tak się jednak stało bardzo ważne jest aby proces wdrożenia po pierwsze był przewidziany, był zaplanowany, weryfikowany i pozwalał na rozwinięcie skrzydeł przez zatrudnioną przez Ciebie osobę. Jeśli zadbasz o ten ostatni element to jest ogromna szansa, że trud jaki firma włożyła w proces rekrutacji i selekcji kandydatów będzie miał swój szczęśliwy finał.

Jeśli jesteś na etapie przygotowania do procesu rekrutacji, możesz skorzysta z wzoru opisu stanowiska, który pomoże Tobie usystematyzować poszukiwania i zebrać w jednym miejscu informacje o tym kogo i w jaki sposób będziesz poszukiwać.

Pobierz wzór opisu stanowiska

Opis stanowiska pracy

Autor/Kamila Wrocińska

Zobacz także