Rekrutacje

Kandydat do pracy, czy najlepszy klient?

Rekrutacja pracownika większości z nas kojarzy się z procesem, w którym to pracownik zabiega o zdobycie zatrudnienie w firmie X. Pracownik chce jak najlepiej zaprezentować swoje kompetencje, a pracodawca występuje w roli weryfikującego je. Wszystko po to, aby z grona wielu kandydatów wybrać tego jednego i właściwego kandydata do pracy……Jednak to wszystko „dzisiaj”, to jedna wielka bzdura! Dlaczego? Dlatego, że dziś mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Mamy do czynienia z sytuacją, w której to pracodawca musi zabiegać o pracownika, którego chciałby zatrudnić w swojej firmie. Ci najlepsi, których pracodawca szuka mają pracę i do czasu, aż rekruter do nich zapuka, nie myślą o szukaniu nowego miejsca zatrudnienia. Ci z tak zwanym potencjałem, młodzi, bez doświadczenia, są z pokolenia, o którym zwykło się mawiać „roszczeniowi”, „chcą wszystko na już”. Ale czy to ich wada i wina? Są wychowani w takich czasach, w których jeśli czegoś ktoś chce, to może to dostać. Jeśli czegoś nie wiesz, to wpisujesz odpowiednią frazę w wyszukiwarce i gotowe! To pokolenie nie jest złe, ich oczekiwania też nie są złe. Menadżerowie, którzy tak uważają, prawdopodobnie wykorzystują niewłaściwe narzędzia do zarządzania osobami z tego pokolenia.

Aby potencjalny kandydat chciał dziś z nami rozmawiać i wziąć udział w procesie rekrutacji, musi widzieć korzyść w tym, że podejmie pracę w naszej firmie. Oznacza to, że przed Szefami firm, menadżerami i działami HR stoją ogromne wyzwania związane z budowaniem wizerunku firmy na rynku pracy. Jednak co ważne ten wizerunek musi być prawdziwy. Zbudowany na bazie opinii aktualnych pracowników, którzy są gotowi podpisać się pod wszystkim co pracodawca o sobie mówi. To wszystko co firma o sobie pisze i mówi jest pieczołowicie weryfikowane w trakcie procesu rekrutacji. Kandydat ocenia firmę na każdym etapie procesu, w którym uczestniczy. Zaczyna już od tego, czy otrzymał informację zwrotną po wysłaniu swojej aplikacji. Natomiast niewątpliwie kluczową sprawą jest osobiste spotkanie w siedzibie firmy potencjalnego pracodawcy. Ta rozmowa ma zweryfikować dopasowanie kandydata do firmy, ale również zbudować pozytywny wizerunek firmy jako pracodawcy. W związku z tym każdy kandydat powinien wyjść z rozmowy rekrutacyjnej zadowolony. Niezależnie od tego, czy zamierzamy podjąć z tą osobą współpracę, czy był to najgorzej dopasowany człowiek do stanowiska pracy, to każda taka osoba powinna wyjść zadowolona i zostać dobrze obsłużona. Kandydata na rozmowie rekrutacyjnej powinniśmy traktować jak najlepszego klienta. Pamiętajmy, że od tego w jaki sposób będziemy rozmawiać, zadawać pytania i weryfikować kompetencje kandydata zależy, czy kandydat będzie o nas dalej dobrze mówił. Badania dowodzą, że osoby, które zostały źle obsłużone/potraktowane, w trakcie procesu rekrutacji, przestają kupować i polecać produkty czy usługi danej marki. Zwróćmy też uwagę na to, że osoba, z którą rozmawiamy dziś jest naszym kandydatem, a jutro może być naszym klientem.

Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy być do rozmowy przygotowani. Menadżer, który prowadzi rozmowę powinien zapoznać się z CV kandydata, wiedzieć o co chce zapytać, co wymaga wyjaśnienia, na co zwrócić uwagę. Warto również przygotować to co chcemy opowiedzieć o firmie, a co może być ważne dla przyszłego pracownika.

Zwróćmy uwagę również na atmosferę prowadzonej rozmowy. No właśnie rozmowy….Bardzo istotne jest, aby wywiad rekrutacyjny był rozmową, a nie odpytywaniem z listy przygotowanych pytań. Kiedy zbudujemy miłą i przyjazną atmosferę, w której nasz rozmówca będzie się dobrze czuł, doprowadzimy do sytuacji, w której też chętnie będzie nam o sobie opowiadał. Dzięki takiemu podejściu dostaniemy wiele informacji o doświadczeniu i kompetencjach kandydata, ale również o jego poglądach, wartościach i spojrzeniu na wiele spraw. To pozwoli nam ocenić, czy ta osoba ma odpowiednie kompetencje i czy chcemy z nią współpracować.

Jest wiele stanowisk, na których bardzo istotne jest, aby kandydat spełniał konkretne twarde wymagania, równie dużo jest takich, przy których nie są one istotne i ważne jest, aby miał po prostu pewne predyspozycje osobowościowe. Natomiast niezależnie od tego, który wariant wybierzemy, pamiętajmy, że przede wszystkim ważne jest, aby osoba, którą zatrudniamy pasowała do nas i naszego zespołu oraz firmy pod względem cech osobowościowych i wartości, którymi się kieruje, a to jesteśmy w stanie zbadać wówczas, jeśli rozmowa rekrutacyjna będzie prowadzona w przyjaznej atmosferze. Z takiej rozmowy wyjdzie zadowolony każdy kandydat, który nawet jeśli nie dostanie tej pracy, to będzie dobrze wspominał firmę i o niej mówił.

Zobacz także