Rekrutacje

Pracuj z ludźmi, których lubisz!

Zmiany w życiu zawodowym są zawsze związane z ogromną ilością emocji. Kiedy zmieniamy pracy targają nami uczucia związane z niepewnością. Ja to będzie? Czy się sprawdzę? Czy mnie zaakceptują? Czy sobie poradzę? Jak długo będę mieć etykietkę „nowego”?

Większość pracodawców wiąże wiele nadziei z zatrudnieniem nowej osoby. Zatrudniając kogoś nowego chcą lepszych efektów, skuteczniejszych działań, nowego spojrzenia.

Co zrobić, aby obie strony odniosły sukces? Jak się zabrać do zatrudnienia nowego człowieka?

Aktualnie na rynku pracy mamy sytuację, w której w zasadzie jest więcej ofert pracy niż ludzi gotowych ją podjąć. Dlatego, aby znaleźć właściwą osobę i ją utrzymać w zespole pracodawca powinien sobie odpowiedzieć na kilka pytań.

Po pierwsze – Kto to ma być?

Jakie zadania dana osoba będzie wykonywać, za co będzie odpowiadać, z kim współpracować, a w konsekwencji jakie powinna spełniać wymagania. W obszarze wymagań możemy mówić o trzech kryteriach, tj. wiedza, doświadczenie i postawa. Ten ostatni obszar jest w mojej ocenie najistotniejszy, ponieważ w tym obszarze zawierają się wartości jakimi ludzie się kierują.

Jestem zdania, że powinniśmy zatrudniać ludzi, którzy mają spełniać kluczowe kryteria w obszarze wiedzy i doświadczenia, ale rzeczą najważniejszą jest to, aby kierowali się podobnymi wartościami do tych jakie są ważne dla firmy. Dobrze jest, jeśli firma posiada spisane wartości, którymi się kieruje. Dlatego, że to jest coś do czego powinniśmy się często odnosić. Doświadczenie pokazuje, że wiele problemów w firmach wynika z powodu braku spójności na poziomie wartości. Trudno jest się rozumieć, jeśli zupełnie inaczej dwie strony rozumieją jakość pracy, uczciwość, lojalność, itp.

Mam przekonanie graniczące z pewnością, że spójność na poziomie wartości jest punktem wyjścia do osiągnięcia wspólnego sukcesu w biznesie.

Po drugie – Dlaczego potencjalny kandydat ma chcieć u nas pracować?

W ostatnim czasie proces rekrutacji można przyrównać do procesu sprzedaży. Mamy do czynienia z sytuacją, w której to pracodawca musi być atrakcyjnym, aby potencjalny kandydat zainteresował się jego ofertą pracy. To nie znaczy, że mamy zatrudniać każdego kto zechce u nas pracować niezależnie od tego czy spełnia nasze wymagania, czy nie. Natomiast oznacza to, że jako pracodawca powinniśmy mieć atrakcyjną ofertę pracy, aby przyciągać najlepiej dopasowane osoby do naszej firmy i do zadań, które mają realizować. W związku z tym powinniśmy znać listę argumentów, które przekonają potencjalnych kandydatów. Co to takiego? Pozycja firmy na rynku, możliwości rozwoju dla potencjalnego kandydata, możliwość pracy przy ciekawych, pełnych wyzwań projektach.

Po trzecie – ile jestem w stanie zapłacić za pracę. Czyli na kogo mnie stać?

Czy stać mnie na osobę, która wniesie w firmie wiedzę i doświadczenie. Będzie to ktoś, kto po wdrożeniu w zasadzie będzie mógł realizować swoje zadania. Czy może jednak nie mam takiego budżetu. Ale tym samym czy stać mnie na kogoś niedoświadczonego. Dlaczego? Dlatego, że być może zapłacimy takiej osobie mniej, ale będziemy musieli ponieść koszty i poświęcić czas na szkolenie, wdrożenia i zbieranie doświadczenia przez kogoś niedoświadczonego. Czy mamy ten czas? Jednym słowem na kogo nas stać. Czy stać Cię na osobę doświadczoną, a jak nie, to czy stać Cię na kogoś niedoświadczonego?

Kiedy odpowiemy sobie na te pytania będziemy potrafili określić kogo potrzebujemy. Jakie kompetencje są dla nas niezbędna, dlaczego ktoś ma u nas pracować i ile możemy tej osobie zapłacić.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze właściwego kandydata musimy przeprowadzić proces rekrutacji, czyli porozmawiać z ludźmi, spośród których chcemy wybrać pracownika. Rozmawiając z kandydatami pamiętajmy o rzeczy chyba najważniejszej. Czy osoba, którą chcesz zatrudnić budzi Twoją sympatię. Czy jest to ktoś kogo tak po ludzku polubisz. Jestem zwolennikiem zatrudniania ludzi, których polubiliśmy na rozmowie. Oni mogą być od nas różni, mieć inne mocne strony, być innym typem osobowości, ale jeśli masz z kimś pracować 8 godzin dziennie, to powinien to być ktoś z kim będzie Ci się miło przebywać.

Wyobraźmy sobie sytuację, że zatrudniamy specjalistę, który spełnia wszystkie nasze „twarde” wymagania, jest skuteczny w swoich działaniach i stać nas na jego wygórowane oczekiwania finansowe….Ale ta osoba nie budzi naszej sympatii, czujemy się źle w jej towarzystwie. Czy możliwe jest osiągnięcie sukcesu pracując w atmosferze wzajemnych niechęci?

Dla mnie nie, dlatego wśród ludzi, którzy spełniają moje wymagania, wybieram zawsze tych, którzy budzą moją sympatię i będą potrafili zbudować „nić porozumienia” z zespołem, z którym będą współpracować.

Kiedy w zespole panuje atmosfera przyjaznej współpracy, możemy mówić o zespole zaangażowanym i realizującym cele firmy.

Autor: Kamila Wrocińska

Zobacz także