Rekrutacje

5 Częstych błędów na końcu procesu rekrutacji pracownika.

5 Najczęściej popełnianych błędów na końcu procesu rekrutacji pracownika i w jaki sposób ich unikać?

Czy kiedykolwiek czekałeś/łaś z zapartym tchem na pierwszy dzień nowo zatrudnionej osoby, tylko po to, by zostać rozczarowanym, gdy fotel pozostaje pusty? Nie jesteś sam/a. Wielu pracodawców napotyka ten problem, a przyczyny mogą być różnorodne. Chociaż nie ma stuprocentowej gwarancji sukcesu, istnieją sposoby, aby znacznie zwiększyć szanse na to, że kandydat faktycznie dołączy do Twojego zespołu. Oto pięć najczęstszych błędów w procesie rekrutacyjnym, które mogą Cię kosztować rozczarowanie oraz sposoby jak im zapobiegać.

#1 Zbyt pochopna decyzja o zatrudnieniu

Decyzja o współpracy często zapada zbyt szybko. Aby naprawdę angażować kandydatów, proces rekrutacji powinien być krótki, ale wieloetapowy. Pozwoli to na budowanie głębszych relacji i da obu stronom czas na wzajemne poznanie się. Wprowadź kilka etapów w procesie rekrutacji. Mogą to być spotkania z różnymi członkami zespołu czy zadania próbne. Takie podejście może znacząco poprawić zaangażowanie kandydata, ale też lepiej sprawdzić jego kompetencje. Możesz to zrobić wykorzystują elementy metody assessment center. Zastanów się nad 2-3 etapami procesu rekrutacji i tym co na tych etapach chcesz się dowiedzieć o kandydatach i kandydatkach oraz w jaki sposób możesz to sprawnie zweryfikować.

#2 Kandydat w mroku

Warto zaprosić kandydata do firmy już na etapie decyzyjnym. Spacer po biurze, rozmowy z przyszłymi współpracownikami – to szanse na pokazanie środowiska pracy i kultury firmy. Zaproszenie kandydata na wizytę w firmie i rozmowę z przyszłymi współpracownikami może zdziałać cuda. Daje to możliwość zaprezentowania kultury organizacyjnej i środowiska pracy. Taki model pozwala również Tobie ocenić, jak kandydat wkomponuje się w zespół.

#3 Zbyt długie czekanie z decyzją

Nie pozwól na przeciąganie procesu rekrutacji. Jeśli już wiesz, kogo chcesz zatrudnić, szybko podejmij decyzję i zakomunikuj to kandydatowi. Długie oczekiwanie może spowodować, że kandydat znajdzie zatrudnienie gdzie indziej, nawet jeśli początkowo był zainteresowany pracą w Twojej firmie.

#4 Brak podpisanej umowy po ustaleniu warunków zatrudnienia

Podpisanie umowy przed rozpoczęciem pracy nie tylko formalizuje zobowiązania, ale także psychologicznie wiąże kandydata z Twoją firmą. To demonstruje również Twoje zaangażowanie i zaufanie do nowego pracownika. Ustalenie daty rozpoczęcia pracy w umowie jest elementem, który może zdecydowanie zredukować ryzyko niepojawienia się pracownika. Gdy już dokonasz wyboru, nie czekaj z podpisaniem umowy. Zrobienie tego jeszcze przed pierwszym dniem pracy daje obu stronom większą pewność i zobowiązuje do przestrzegania ustalonych warunków. Nawet jeśli umowa nie ma natychmiastowych skutków prawnych, to podpisując ją wcześniej, zwiększasz prawdopodobieństwo, że nowy pracownik pojawi się w ustalonym dniu.

#5 Brak kontaktu z kandydatem po podpisaniu umowy

Jeśli po od podpisania umowy do rozpoczęcia pracy dzieli was kilka tygodni, pamiętaj o regularnym kontakcie z kandydatem. Możesz to zrobić poprzez, zapewnienie informacji o firmie, zaproszenia na firmowe wydarzenia online, czy nawet proste aktualizacje z życia firmy. Wszystko to może pomóc nowej osobie poczuć się jak część zespołu. Zadbaj o to, aby ten czas oczekiwania był czasem integracji i budowania zaangażowania.

Te pięć punktów to drogowskaz, jak uniknąć sytuacji, gdy kandydat nie pojawia się w pracy, mimo wcześniejszych ustaleń. Stosując się do nich, nie tylko zwiększasz swoje szanse na sukces, ale także budujesz silną, pozytywną markę pracodawcy, która przyciąga i zatrzymuje talenty.

 

Zachęcamy Cię do podzielenia się tym artykułem ze swoimi znajomymi. Jeśli chcesz sprawdzić w jaki sposób realizujemy proces rekrutacji i czy moglibyśmy być wsparciem dla Twojej firmy w znalezieniu kandydatów, ale również przeprowadzeniu was przez proces rekrutacji, to napisz do nas i umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację.

 

Autor/Kamila Wrocińska

Zobacz także