Aktualności

Jak szukać pracy?

Praca dla człowieka, to jeden z ważniejszych elementów życia. Szukanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, koniecznie musimy się do tego dobrze przygotować.

Dlatego zanim zaczniesz aktywnie szukać pracy, musisz odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

 • Jak widzę moją przyszłą karierę zawodową? Co chcę osiągnąć i kim być w przyszłości? Jakie mam marzenia zawodowe?
 • Jaki jest mój wymarzony pracodawca? Dla kogo chcę pracować i poświęcić „kawał” swojego życia?
 • Gdzie chcę pracować? W jakim mieście czy nawet dzielnicy? Czy jestem przygotowany/a do zmiany miejsca zamieszkania?
 • Na czym naprawdę się znam? Co potrafię robić, co przyda się mojemu wymarzonemu pracodawcy?
 • Jakie są moje silne strony? W jaki sposób wymarzony pracodawca będzie mógł je wykorzystać?

Odpowiedzi na te pytania najlepiej sobie spisz na kartce! Te informacje będą podstawowymi informacjami podczas szukania pracy. Teraz możemy przystąpić do aktywnego szukania pracy.

Gdzie szukać pracy?

 • Ogłoszenia w prasie zarówno w lokalnej jak i ogólnopolskiej, w gazetach branżowych itp. Jest to bardzo popularny sposób szukania pracy.
 • Ogłoszenia w radiu i telewizji. W stacjach radiowych i telewizyjnych emitowane są specjalne programy dla szukających pracy. Jest to mniej popularny sposób szukania pracy, jednak charakteryzujący się podobną skutecznością jak ogłoszenia w prasie.
 • Ogłoszenia w Internecie. Coraz częściej ogłoszenia o pracę zamieszczane są w portalach internetowych i w portalach społecznościowych tj. LinkedIn, Goldenline, Facebook. Internet dzięki temu, że jest coraz popularniejszym medium, skutecznie konkuruje z innymi mediami. Niektóre gazety posiadają swoje portale internetowe, specjalnie poświęcone szukaniu pracy.
 • Znajomi i rodzina, czyli praca z polecenia. To nadal najefektywniejszy sposób pozyskania pracy. Jednak w dzisiejszych czasach, nie wystarczy polecenie znajomego, czy kogoś z rodziny. Trzeba być równie dobrym, a nawet lepszym od innych ubiegających się o pracę. W przeciwnym razie współpraca szybko się zakończy.
 • Bezpośrednie zgłoszenie do firmy – czyli tzw. „chodzenie od drzwi do drzwi”. Obecnie bardzo pomocny w tym sposobie szukania pracy może być Internet, gdzie można bardzo dużo dowiedzieć się o firmie nie wychodząc z domu. Skuteczną formą jest również rozmowa telefoniczna z osobą zajmującą się rekrutacją pracowników w firmie lub wysyłanie e-mail bezpośrednio do firmy z CV i listem motywacyjnym. Jest to skuteczny sposób szukania pracy, jednak wymagający sporego nakładu czasu.
 • Agencje doradztwa personalnego, które zamieszczają ogłoszenia o pracę firm, które reprezentują. Najczęściej można zapisać się do bazy CV firmy. Dzięki temu kandydat brany jest pod uwagę przy każdej prowadzonej rekrutacji przez firmę doradczą.
 • Agencje pracy tymczasowej, które szukają pracowników na zlecenie firm na określony czas. Głównie dotyczy to prac sezonowych, zastępstw w czasie urlopów i chorób.
 • W urzędach pracy, w których ogłoszenia zamieszczane są przez firmę pośredniczącą lub bezpośrednio przez pracodawcę. Istnieje także możliwość skorzystania z doradcy zawodowego, który może poradzić nam jak sprawnie i skutecznie poszukiwać pracy.
 • Targi i giełdy pracy, na których prezentują się firmy z różnych branży oraz firmy doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.
 • Biura karier, które najczęściej mieszczą się przy uczelniach i są wsparciem dla studentów szukających pracy.
 • Inne ogłoszenia – np. na słupach, na przystankach, w innych publicznych miejscach.

Jak widać źródeł informacji o pracy jest wiele. Warto skorzystać z kilku sposobów szukania pracy naraz – wtedy mamy większą szansę znaleźć swoją wymarzoną pracę. Strategii szukania pracy jest wiele i każdy ma swój wypracowany sposób.
Kolejnym etapem szukania pracy jest przygotowanie swojego CV i listu motywacyjnego. Zanim zaczniesz pisać CV i list motywacyjny, zapoznaj się z naszymi radami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego.

Powodzenia w szukaniu pracy !

Zobacz także