Rekrutacje

Fakty i mity rekrutacyjne

Kandydaci poszukujący pracy często zastanawiają się „a co pracodawca na to…” Na co? Na wiele sytuacji, zdarzeń i przekonań związanych z życiem kandydatów. Wiele osób jest przekonanych, że fakt, iż są po 50-tce, że mają małe dzieci, że mieli przerwę w ciągłości zatrudnienia, to ich dyskwalifikuje i na pewno nikt nie będzie zainteresowany podjęciem z nimi współpracy.

Czy to prawda czy fałsz?

Jest wiele stereotypowych sytuacjach, które w mniemaniu jednych są dyskwalifikujące, a w przekonaniu innych stają się wręcz atutem. Wiele problemów i stereotypów tworzymy my sami, więc czas chwycić byka za rogi i powiedzieć sobie jakie korzyści mogą płynąć z opisanych poniżej sytuacji.
Małe dzieci……
Anna 38 lat, ma trójkę małych dzieci w wieku przedszkolnym i jedno wczesnoszkolnym, a w głowie ciągłe obawy, czy ktoś będzie chciał z nią podjąć współpracę jak się o tym dowie? Pracodawcy w opinii Ani boją się, że będzie chodziła na częste zwolnienia lekarskie, bo przecież dzieci często chorują, że nie będzie wystarczająco skupiona na pracy, bo głowę będą jej zaprzątały domowe obowiązki, itp.

Rada dla Anny i dla pracodawców zastanawiających się nad zatrudnieniem podobnych osób
Kluczowym atutem kobiety, która posiada trójkę małych dzieci i jest gotowa na podjęcie pracy, jest fakt, iż z pewnością jest doskonale zorganizowaną osobą. Każda z kobiet w podobnej sytuacji doskonale wie, jak dużych umiejętności managerskich, logistycznych, komunikacyjnych i negocjacyjnych potrzeba, aby okiełznać taką gromadkę, uszykować na czas, odebrać na czas, zorganizować wszystkie potrzebne prace plastyczne, nauczyć wierszy i być choć przez trochę dla każdego z dzieci z osobna. To oznacza nic innego jak to, że zatrudnienie MAMY to zwiększona szansa na posiadanie pracownika, dobrze zorganizowanego, twardo stąpającego po ziemi i skupionego na swoich zadaniach.
A co z obawami o częstszych chorobach dzieci i tym samym częstszej absencji Mamy? Chorób dzieci nie wykluczymy, ale… Jeśli kobieta wykonuje pracę, którą lubi, w której jest doceniana, to potrafi tak swoje życie zorganizować, aby wykonać wszystkie zadania na czas, nawet jeśli jeden lub dwa dni raz na jakiś czas nie byłaby obecna na miejscu w pracy. Rozwiązaniem często w takich sytuacjach jest możliwość pracy zdalnej. Dobrze zorganizowana Mam znajdzie czas na zaopiekowanie się dziećmi i wykonanie swoich obowiązków zdalnie poza biurem.

Pracownik 50+………

Adam jest po 50-tce. Od wielu lat jest handlowcem, uwielbia tą pracę. Jego aktualny pracodawca likwiduje oddział, w którym Adam pracował i Adam obawia się czy znajdzie pracę. Ponieważ pracodawcy nie patrzą przychylnym okiem na osoby doświadczone życiowo.

Jakie są przewagi zatrudniają dojrzałego pracownika?

Otóż jest to z pewnością osoba, która wie czego chce. Doświadczenia pokazują, iż są to osoby, które mogą być lojalnymi bardzo oddanymi pracownikami. Angażują się w działalność firmy i szukają stabilnego zatrudnienia w przedsiębiorstwie, z którym mogą związać się na dłużej. Poza swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym ogromnym ich atutem jest doświadczenie życiowe niezmiernie przydatne we współpracy z ludźmi, rozwiązywaniu trudnych sytuacji.
Jeśli sprzedajesz produkty lub usługi wymagające długotrwałych negocjacji kontraktów o znaczących kwotach, tam na przykład warto zatrudniać handlowców z doświadczeniem życiowym, którzy wykorzystają to w codziennej pracy z klientem.

Częste zmiany pracy….

Piotr 38 l. W ciągu ostatnich 6 lat 4 razy zmieniał pracę i wielu pracodawców patrząc na jego myśli „skoczek” i nawet nie chcą z nim podejmować rozmów.
Rzeczywiście wśród pracodawców wielokrotnie pojawiają się takie opinie i osoba prezentująca wyżej wspomniane CV lub podobne jest odrzucana na podstawie analizy dokumentów.
Pamiętajmy jednak, że dokumenty nie pracują, współpracujemy z konkretnym człowiekiem, który ma jakąś swoją historię. Prawdą jest, że oczywiście może tak się zdarzyć, że ktoś jest osobą konfliktową, ma różnego rodzaju przypadłości dyskwalifikujące go, itd., ale jakże często zdarza się, że ktoś po kilku latach pracy w jednej firmie odchodzi z różnych powodów i po prostu przez kolejnych kilka lat po prostu źle trafia, a to firma upada, a to nie płacą, a to znów okazało się, że umawiano się na jedno, a życie przyniosło drugie.
Jeśli budzi to naszą wątpliwość, to warto zweryfikować powody zakończenia pracy w poszczególnych miejscach. Szczególnie warto na to zwrócić uwagę, kiedy na mamy do czynienia z rynkiem pracownika, kiedy trudno jest nam znaleźć właściwe osoby. Nie odrzucajmy kandydata tylko dla tego, że wydaje nam się, że nasze przeczucia są prawdziwe. Często wystarczy jeden telefon, aby rozwiać wątpliwości i pozyskać ciekawą osobę dla swojej firmy.