Aktualności

Badanie satysfakcji z pracy

Badanie satysfakcji z pracy jest dla mnie wyjątkowym narzędziem. Jest jednocześnie narzędziem, które ma sens we właściwym momencie dla firmy i jej managera. Nie możemy powiedzieć komuś „Hej, przeprowadź w swojej firmie badanie satysfakcji z pracy, a wszystko się zmieni i życie będzie prostsze”. No nie możemy, a dlaczego?

Nie każdy jest gotów na to, aby w jego firmie takie badanie przeprowadzić. Nie każdy jest gotów, aby usłyszeć co zespół ma do powiedzenia i wreszcie nie każdy jest gotów na to, aby coś zmienić. Po prostu tak jest i nie ma w tym nic złego. Najzwyczajniej w świecie to jeszcze nie ten czas.

Być może jesteś na etapie, kiedy potrzebujesz pracy w innych obszarach, a może potrzeba Tobie innego narzędzia. Czasami pracując z firmami mówimy. Poczekajmy jeszcze, popracujmy teraz nad czymś innym, a na badanie przyjdzie czas, to nie ten moment. I to jest OK!

W jakich sytuacjach często sięgamy po to narzędzie? Pojawiają się sytuacje, w których ktoś mówi:

  • „musimy lub chcemy wprowadzić zmiany w firmie, ale nie wiemy co ludzie na to…”
  • „źle się dzieje w zespole”
  • „nie wiem, dlaczego ludzie odchodzą z naszej firmy. Mamy za dużą rotację”
  • „chcę zatrudnić kogoś nowego. Ta osoba, która jest aktualnie zatrudniona, to merytorycznie jest ok, ale nie może się dogadać z zespołem”

Te i wiele innych sytuacji, w których najogólniej mówiąc firmy chcą wprowadzić zmiany, widzą, że coś jest nie tak lub po prostu chcą zaangażować zespół w rozwój firmy. To jest moment, w którym sprawdzenie satysfakcji z pracy jest dobrym pomysłem.

Cokolwiek chcesz w firmie zmienić nie zrobisz tego sam, nie dokonasz tego mówiąc ludziom tak ma być i już. Bo oni oczywiście to zrobią zmotywowani strachem, ale za długo to oni nie popracują w Twojej organizacji.

Jeśli coś chcemy zrobić, to wspólnie z zespołem, a jeśli z zespołem to musi to być zaangażowany zespół i taki, który będzie otwarty i gotowy do udzielenia informacji zwrotnej. Badanie satysfakcji z pracy pokaże nam jaki masz zespół. Czy to są ludzie współpracujący z Tobą i związani z firmą, czy wręcz przeciwnie.

Badanie satysfakcji z pracy może przeprowadzić firma samodzielnie we własnym zakresie, własnym zespołem wewnętrznym. Natomiast obserwujemy większą skuteczność, kiedy do badania zaprosi się konsultantów z zewnątrz.

Rozmowa z kimś spoza firmy, ma tą dużą zaletę, że często jest nam łatwiej opowiedzieć o problemach komuś obcemu, niż pójść do szefa i z nim o tym porozmawiać. To wymaga zbudowania zaufania, przez konsultanta, który takie badanie prowadzi, aby rozmowy były otwarte szczere i dały coś każdej ze stron.

Kluczowe założenia

Kluczowym założeniem jest to, że badanie jest anonimowe. O to należy koniecznie zadbać. Pracownicy muszą zaufać konsultantom, którzy takie badania prowadzą i muszą mieć poczucie pełnej anonimowości. Wówczas mamy większą pewność, że dowiemy się wielu istotnych dla firmy informacji.

Druga ważna kwestia, o której warto poinformować zespół przed przystąpieniem do badania, to to, że wyniki badań przedstawione są zbiorczo w taki sposób, aby nie było możliwe ustalenie, kto takiej odpowiedzi udzielił.

Po trzecie, zespół, który uczestniczył w badaniu powinien otrzymać wyniki oraz komentarz osób zarządzających, co dalej będzie się działo z uzyskanymi informacjami.

Jak przebiega badanie?

Zespół lub cała firma (w zależności od potrzeb) otrzymuje do wypełnienia ankietę, która jest anonimowa. Następnie każdy z członków zespołu uczestniczy w indywidualnej rozmowie z konsultantem. To jest przede wszystkim szczera i otwarta rozmowa o obszarach, o których gotowa jest rozmawiać osoba z zespołu. Natomiast konsultant porusza się wokół wystandaryzowanych pytań, które są ważne dla firmy.

O czym rozmawiamy?

O tym w jaki sposób pracownicy patrzą na firmę, jak ją oceniają, czy są gotowi polecić pracę w firmie, jak oceniają pracę z przełożonym, co ich motywuje, a co nie, na ile wiążą swoją przyszłość zawodową z pracą w tej właśnie firmie.

Raport

Podsumowaniem całego badania jest przygotowanie zbiorczego raportu dla zarządu. I tu pojawia się aspekt odwagi managera. Dlaczego? Otóż raport nie zawsze jest miodem płynącym tekstem. Często pojawiają się informacje ze strony pracowników będące krytyką pewnych działań firmy/osób zarządzających, ale to są bezcenne informacje, z których można wyciągnąć wiele wniosków i wprowadzić zmiany, które z naszego doświadczenia mogą wprowadzać rewolucyjne zmiany w firmach.

Jeśli ktoś decyduje się na przeprowadzenie badania satysfakcji z pracy, to powinien być przygotowany na to, że poza pozytywnymi rzeczami pojawią się słowa krytyki, a z tej krytyki należy wyciągnąć wnioski, często posypać głowę popiołem i wdrożyć zmiany, które wprowadzają firmą na nową drogę.

Firmy, z którymi pracujemy i dla których prowadziliśmy badanie wracają do wyników tego badania. Analizują jakie zmiany udało się wprowadzić, co jeszcze można zmienić. Co jakiś czas decydują się na powtórzenie badania za rok lub dwa, aby sprawdzić, jak zespół patrzy na zmiany jakie firma wprowadziła. Rozwój firmy i Twojego zespołu to ciągła praca, polegająca na obserwacji, analizie, wyciąganiu wniosków, wprowadzaniu zmian i ponownym analizowaniu tego co zostało wdrożone.

Kiedy poznasz klimat panujący w Twojej organizacji, to w jaki sposób zespół postrzega firmę, na ile wiąże z nią swoją przyszłość, wówczas będzie możliwe, aby zabrać się za budowanie na zewnątrz Twojego wizerunku jako pracodawcy. Pozytywny wizerunek pracodawcy zaczyna się wewnątrz firmy, a jego orędownikiem jest Twój zespół, który rekomendacją, dobrym słowem i swoim świadectwem związania z firmą będzie przyciągał nowe osoby do Twojej organizacji… A to już temat na kolejny artykuł J

Autor:

Kamila Wrocińska