Aktualności

Agencja pracy – usługi

Agencja pracy – wszystko co powinieneś o nas wiedzieć – cz.1

Usługi agencji zatrudnienia, obok takich sposobów szukania pracy jak aplikowanie w odpowiedzi na oferty umieszczone na portalach internetowych, czy bezpośredni kontakt z pracodawcą, są aktualnie najpopularniejszą metodą poszukiwania zatrudnienia. Nie każdy wie, jak współpracować z agencją i czego można się po takiej współpracy spodziewać.

Działania firmy rekrutacyjnej są odpowiedzią na potrzeby klienta poszukującego pracownika. Jeśli więc dana firma zgłasza zapotrzebowanie, agencja zajmująca się pośrednictwem pracy szuka osoby, która spełniałaby określone wymagania. Robi to poprzez publikowanie ogłoszeń w mediach. Spośród aplikacji, które napłyną w odpowiedzi na ofertę, konsultanci wybierają te najodpowiedniejsze. Następnie przeprowadzają serię rozmów kwalifikacyjnych, z wybranymi osobami. Po tym etapie następuje przekazanie pracodawcy najlepszych kandydatów. Dodatkowo, do bazy CV danej agencji trafiają życiorysy osób, które chcą zostać zauważone przez „head hunterów” i uwzględnione przy prowadzonych przez nich procesach rekrutacyjnych.

Oprócz publikowania ogłoszeń, agencje same aktywnie szukają osób, które są idealnymi kandydatami na określone stanowisko. Warto jednak dodać, że ta metoda stosowana jest najczęściej w przypadku rekrutacji na specjalistyczne stanowiska, kiedy liczba osób z konkretnymi umiejętnościami jest ograniczona.

Jakie są obowiązki, przepisy prawne regulujące działanie agencji pracy oraz czym kierować się w ich wyborze, opowiemy w kolejnym artykule.