Aktualności

Rynek pracy

Miniony rok był lepszy dla szukających pracy niż 2012. Firmy częściej potrzebowały nowych pracowników.

Najwięcej ofert pracy odnotowano w branży handel i sprzedaż – w sumie 23% wszystkich ogłoszeń pracy w zeszłym roku pochodziło z tego sektora. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia; telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki.
Wśród poszukiwanych pracowników, przeważali handlowcy, na kolejnym miejscu znaleźli się pracownicy obsługi klienta, dla których było o 11% więcej propozycji niż rok wcześniej. Nieco większy wzrost (16%) odnotowano w przypadku pracowników produkcji, co może świadczyć o lepszej koniunkturze w gospodarce. Zwraca natomiast uwagę bardzo wysoki, aż 43% wzrost zapotrzebowania na specjalistów od zasobów ludzkich, co pokazuje, że w wielu firmach pojawiają się plany zwiększenia zatrudnienia.

Ubiegły rok był natomiast zdecydowanie gorszy dla budowlańców (spadek liczby ofert o 27%) spadła również liczba ofert dla specjalistów IT. W szczególności zmalało zapotrzebowanie na administratorów, ale i dla rozchwytywanych do tej pory programistów było mniej propozycji (o 12%). O ponad połowę wzrosło natomiast zapotrzebowanie na specjalistów od nowych mediów i e-commerce.

Według prognoz, rok 2014 będzie odczuwalnie lepszy dla osób szukających pracy. Na znaczeniu zyska też polityka wynagrodzeń. Inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników i ograniczenie rotacji będzie widocznym trendem na rynku pracy w kolejnych latach.

Źródło: hrnews.pl