Rekrutacje

3 rzeczy, o których musisz pamiętać przed rozpoczęciem rekrutacji

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, prawdopodobnie dane Ci było stanąć przed decyzją o zatrudnieniu nowego pracownika. Wydawałoby się: chleb codzienny pracodawcy. Może być trudny do przełknięcia, jeśli procesowi rekrutacji towarzyszy wiele niewiadomych. Bywa, że na starcie sylwetka poszukiwanego pracownika nie jest do końca sprecyzowana. Niejednokrotnie pracodawca liczy na to, że to rynek przyniesie odpowiedź na pytanie: “kogo właściwie szukam?”, ale profil kandydata rodzi się bądź boleśnie ewoluuje wraz z kolejnymi kandydaturami.

Chcesz, aby proces rekrutacji przebiegł płynnie i zakończył się sukcesem? Zanim rozpoczniesz, mamy dla Ciebie garść, a w zasadzie trzy garści wiedzy, która z pewnością Ci się przyda, dzięki czemu unikniesz niepowodzeń i oszczędzisz czas. Oto trzy pytania, na które warto odpowiedzieć planując rekrutację nowego pracownika Twojej firmy.

Pytanie pierwsze: Jakie zadania ma realizować nowy pracownik?

Spisz w punktach wszystkie obszary, które zamierzasz powierzyć nowej osobie. Jeśli są wśród nich zadania, które w tej chwili w Twojej firmie wykonują inne osoby, a nowe stanowisko ma objąć je w swoim zakresie, warto poprosić każdego z pracowników wykonujących je dotychczas o wyszczególnienie, co praktycznie zawiera się w ich realizacji. Idealnie będzie, jeśli dane te będą gromadzone przez kilka dni, dzięki czemu stworzą rzetelną i rzeczywistą listę zadań.

Pytanie drugie: Jakie kompetencje są niezbędne, by móc realizować te zadania?

Listę najważniejszych kompetencji, bez których pracownik “nie ruszy”, koniecznie spisz jeszcze przed rekrutacją. Skup się na absolutnie niezbędnych wymaganiach, a przy planowaniu wdrożenia (o tym na pewno będziemy jeszcze pisać) zaplanuj kolejne kroki wprowadzenia nowej osoby, przekazywania i przejmowania zadań, a tym samym rozwój kompetencji na tym stanowisku.

Pytanie trzecie: Jakie warunki zatrudnienia jesteś w stanie zaoferować i czy są one atrakcyjne dla kandydatów w kontekście rynku pracy?

Przy tym punkcie warto skorzystać z dostępnych raportów plac i warunków zatrudnienia na podobnych stanowiskach. Możesz też skontaktować się z nami. Jest bardzo prawdopodobne, że prowadziliśmy podobny proces rekrutacyjny, powiemy Ci, jakie były oczekiwania kandydatów, których rozpatrywaliśmy dla naszych klientów. Jeśli samodzielnie odpowiesz sobie na te trzy pytania, a wnioski z odpowiedzi ułożą się w sylwetkę Twojego – realnego do znalezienia kandydata, rozpoczynaj rekrutację już dziś i trzymaj się swoich założeń.

Bywa, że już podczas procesu pojawia się jakiś ciekawy i „wybijający” się kandydat. Dokonywanie nieprzemyślanych, pochopnych zmian w profilu “poszukiwanego/poszukiwanej” jest jednym z kluczowych błędów, jakie się wówczas popełnia. Dlatego gdy pojawi się “taki ktoś”, zastanów się, czy zmiana jest dobra dla strategii Twojej firmy? Przemyśl to dobrze. Jeśli tak – działaj i rewiduj swój plan. Jeśli jednak nie, trzymaj się wytycznych i wróć do realizacji pierwotnych założeń, wskazujących, kogo potrzebujesz.

A co, gdy Twoje wymagania okażą się nierealne i możesz mieć trudność ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Spokojnie i tak się zdarza. Masz wtedy kilka opcji. Rozważ kilka z nich, np. przeprowadzenie rekrutacji wewnętrznej czy zmiany w koncepcji stanowiska lub zadań. Jeśli chcesz porozmawiać i zastanowić się nad możliwymi projektami rekrutacyjnymi, umów się na bezpłatną konsultację i powiemy Ci, jakie są możliwości na rynku pracy w kontekście Twoich potrzeb.