Praca Poznań

Szukasz pracy? – szukaj z głową. Jak uniknąć podstawowych błędów w CV.

Codziennie przeglądasz oferty, wysyłasz kilkadziesiąt aplikacji, nie pamiętasz już nawet na jakie stanowiska i do jakich firm. Tymczasem telefon milczy, skrzynka mailowa świeci pustkami a w Tobie narasta złość i rozgoryczenie. Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak ważna w procesie rekrutacji jest dobrze napisana aplikacja.

Spróbujmy więc uniknąć najczęściej pojawiających się błędów w CV a znacząco zwiększymy nasze szanse na sukces w procesie rekrutacji .

Przeglądając ogłoszenia w Internecie, nie ograniczajmy się tylko do wpisywania ogólnych haseł, takich jak nazwa miasta i stanowiska np.: „praca Poznań” czy „praca Poznań handlowiec”. Zacznijmy od określenia, czego na pewno nie chcemy robić. Sprawdźmy jakie oczekiwania wobec kandydatów podano w ofercie, przeanalizujmy je i poszukajmy informacji o firmie. Przygotujmy odpowiednią aplikację na poszczególne, poszukiwane profile.

Nasze CV stwórzmy dokładnie i poświęćmy temu więcej czasu. Nie musi ono zmieścić się na 1 stronie – to mit! Osoba rekrutująca otwiera plik z naszą aplikacją, dobrze więc, żeby w jego nazwie były konkretne informacje (imię, nazwisko) a nie np. CV_Tadek, CV_Praca Poznań, CV_mama. Utrudnieniem dla rekrutera jest także brak nr referencyjnego w tytule i treści maila w którym wysyłamy nasze zgłoszenie oraz brak nazwy stanowiska. Zbyt ogólna informacja (Praca Poznań-Programista) może wprowadzić w błąd.

Jeśli umieszczamy w CV zdjęcie, zadbajmy o to, aby było odpowiednie, jest ono w dużej mierze naszą wizytówką. Nie wstawiajmy do CV fotografii z imprezy, wakacji, wyciętej z innego zdjęcia lub nieaktualnej.

W opisie naszego doświadczenia zawodowego, podawajmy dokładne daty zatrudnienia i nie pozostawiajmy „dziur” wynikających np. z urlopu macierzyńskiego. Zwróćmy też uwagę na sposób określenia umiejętności językowych (przykład: średni, średnio-zaawansowny), napiszmy co dokładnie potrafimy.

Na koniec sprawdźmy, czy nasza aplikacja jest uporządkowana, nie zawiera błędów stylistycznych lub ortograficznych oraz posiada klauzulę dotyczącą przetwarzania danych i – dopiero wówczas wyślijmy ją do pracodawcy.